Strona główna Instytut Filozofi informuje


Instytut Filozofi informuje

TEDxAIK i Małopolska Noc Naukowców – zaproszenie na 29.09.23

Zespół TEDxAIK (Jarosław Kucharski, Jakub Pruś, Jacek Poznański) zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu w formacie TEDx. Poszukiwane są ososby, pracownicy Uczelni, którzy w krótki, zrozumiały, inspirujący i atrakcyjny sposób przekażą ciekawe idee publiczności złożonej ze studentów i uczniów starszych klas liceum. Przykład takiego wystąpienia autorstwa dr. Jarosława Kucharskiego podczas Otwartego Dnia Filozofii (23 marca br.) pod marką IDEAx (stworzoną w Instytucie Filozofii) można zobaczyć tutaj: "Na co się zgadzasz? | Jarosław Kucharski | IDEAxAIK" https://ignatianum-my.sharepoint.com/:v:/r/personal/jakub_prus_ignatianum_edu_pl/Documents/Zgoda.v1.mov?csf=1&web=1&e=brTaLG  Wstępny plan jest taki, aby wydarzenie odbyło się 29 września w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców w budynku Akademii Ignatianum w Krakowie. Wykłady zostaną zarejestrowane podczas wydarzenia, a następnie opublikowane na kanale YouTube TEDxAIK. Będzie możliwość szkolenia, przygotowania i prób przed takim wystąpieniem. Liczba miejsc jest ograniczona do 10. Zgłoszenia proszę przesyłać do 30 kwietnia br. na adres jaroslaw.kucharski@ignatianum.edu.pl Poniżej załączone są jedne z najbardziej popularnych wystąpień na TEDx w języku polskim: (Pełna moc możliwości: Jacek Walkiewicz at TEDxWSB) https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4   (Mechanika kwantowa i upadek starej fizyki | Andrzej Dragan | TEDxPoznan)https://www.youtube.com/watch?v=QpLdw1IC-Q0  

Etyka chrześcijańska przekazywana „bez przemocy”

Rozwijane są nowe formy dydaktyczne oraz sposoby popularyzowania wiedzy filozoficznej! 15 kwietnia odbyło się pierwsze ośmiogodzinne szkolenie pt. „Edukacja etyczna wzbogacająca życie. Metodą komunikacji bez przemocy Marshalla B. Rosenberga”. Warsztat z etyki chrześcijańskiej praktykowanej w duchu porozumienia bez przemocy prowadził dr hab. Piotr Duchliński prof. AIK z Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej Instytutu Filozofii. Szkolenie zgromadziło 20 osób, głównie nauczycieli etyki, którzy uczestniczyli w studiach podyplomowych „Etyka dla nauczycieli”, ale także doktorantów i studentów. Całe wydarzenie jest dostępne online na YouTube AIK. Szkolenie zostało przygotowane i zrealizowane w ramach projektu „Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego”. W najbliższych miesiącach (do końca 2024 roku) odbędzie się jeszcze 7 kolejnych szkoleń. 

Prof. Anna Bugajska o sztucznej inteligencji

Współpracująca z Instytutem Filozofii dr hab. Anna Bugajska prof. AIK wygłosiła wykład pt.: „Sztuczna inteligencja o sztucznej inteligencji” w ramach drugiej edycji Wiosennej Szkoły Bioetyki, która odbyła się w dniach 14-15 kwietnia w Krakowie. Wiosenna Szkoła Bioetyki to seria warsztatów, wykładów i dyskusji dla osób zainteresowanych biologią, medycyną, bioetyką i zarazem jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce.

Prof. Piotr Mazur o wyzwaniach i szansach wychowania dzisiaj

Kolejny wykład dla środowiska nauczycielskiego z cyklu „Akademia wartości” w ramach współpracy Instytutu Filozofii oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie wygłosił prof. Piotr Mazur z Katedry Filozofii Bytu, Człowieka i Społeczeństwa. Wykład online pt. „Wychowanie intelektualne młodego człowieka – współczesne wyzwania, szanse, zagrożenia” dopełniony dyskusją, odbył się 17 kwietnia i zgromadził ponad 70 osób związanych ze szkolnictwem średnim i podstawowym.

Holokaust jako problem filozoficzny

Kwietniowa debata z cyklu debat nad książką organizowanych już od 6 lat przez Instytut Filozofii była zatytułowana: „Co filozofowie mają do powiedzenia na temat Zagłady?” i skupiła się na monografii dra Piotra Kendziorka: „Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej, Martina Heideggera i poststrukturalizmu” (wydana przez Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 2022). Jako Prelegenci udział wzięli: prof. Szymon Wróbel (IFiS PAN), który swój głos zatytułował: „Wyobrazić sobie to, co niewyobrażalne. Problem pojmowalności i przedstawialności Zagłady“; dr hab. Marcin Jaranowski prof. UMK zastanawiał się nad problemem: „Intelektualizując Zagładę”; dr hab. Jacek Surzyn prof. AIK poddał dyskusji zagadnienie „Heidegger, nazizm, Żydzi i (uwikłanie)”. Debatę prowadziła dr Magdalena Kozak, a nagranie wydarzenia można odsłuchać na YouTube AIK.

Popularyzacja i promocja filozofii wśród młodzieży

W sobotę, 22 kwietnia, odbyły się pierwsze, stacjonarne, warsztaty filozoficznego myślenia dla młodzieży z cyklu "Food For Thought", których inicjatorką i prowadzącą była dr Ewa Odoj z Katedry Filozofii Bytu, Człowieka i Społeczeństwa we współpracy z członkami Koła Filozoficznego EIDOS. W sali konferencyjnej Centrum Medialnego WAM zebrała się spora grupa młodych ludzi, szczególnie ze środowiska edukacji alternatywnej. Cztery godziny intensywnych zajęć dostarczyły młodym sporo inspiracji i refleksji. Szczegóły można sprawdzić na stronie FB inicjatywy „Food For Thought: warsztaty filozofowania”. Kolejne warsztaty, tym razem online na platformie webex, planowane są na sobotę, 3 czerwca.

W kwietniu pracownicy Instytutu Filozofii zrealizowali prawie 30 godzin lekcyjnych z filozofii w szkołach średnich, m.in. odbyły się kolejne zajęcia dla uczniów LO w Nowym Sączu (dr Robert Grzywacz SJ) i Krakowie (dr Ewa Odoj, dr Magdalena Kozak) przygotowujące klasy z rozszerzonym językiem polskim do matury oraz zajęcia na wybrane przez szkoły tematy: dla LO Montessori oraz LO Pijarów (dr Magdalena Kozak), dla XX LO w Krakowie (dr Jakub Pruś). Popularyzujące filozofię materiały pojawiły się na portalu „Filozofuj!” – kolejny tekst popularno-logiczny dr Jakuba Prusia pt. „Musisz zatem zgodzić się, że… – o pozytywnej wersji argumentu ad hominem” oraz na vlogu „Logika codzienna” prowadzonym przez dr Prusia – wideo z zakresu teorii i praktyki argumentacji: „#44 Wybieranie wisienek (cherry picking)”.

Nowa odsłona Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipko SJ

Centrum Etyki Chrześcijańskiej im. Tadeusza Ślipko SJ, kierowane od 1 stycznia br. przez p. dr Magdalenę Kozak z Katedry Filozofii Współczesnej, uruchomiło właśnie dwa nowe cykle. Pierwszy, zatytułowany „Ważne rozmowy na ważne tematy”, obejmuje wywiady. W otwierającym cykl odcinku gościem dr Magdaleny Kozak była p. dr hab. Urszula Pękala, teolożka i historyczka Kościoła, a rozmowa dotyczyła tematu: "Kobieta w Kościele z perspektywy teolożki". Z rozmową można się zapoznać na kanale YouTube AIK.

Drugi cykl obejmuje serię dyskusji zatytułowaną: „Co Ciebie obchodzi? Czyli etyka codzienna”. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 25 kwietnia, na platformie YouTube, a poświęcone zostało dyskusji na temat tego, czym jest wartościowe dziennikarstwo. Gośćmi byli publicyści katoliccy: Artur Sporniak (kierownik działu "Wiara" w „Tygodniku Powszechnym”), Zbigniew Nosowski (redaktor naczelny „Więzi”), dr Jacek Prusak SJ (dyrektor Instytutu Psychologii Akademii Ignatianum). Dyskusję poprowadził dr Przemysław Bukowski SCJ z Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa AIK. W ramach kolejnych spotkań prowadzone będą dyskusje na temat bieżących wydarzeń ze świata kultury, polityki i życia społecznego. W najbliższej przyszłości planowane jest poruszenie tematów takich jak: etyczna natura patriotyzmu, ekologii, problemu uchodźców, gier komputerowych czy oddziaływania influencerów/autorytetów.

Nagrody Dziekana dla najlepszych prac dyplomowych

Dziekan Wydziału Filozoficznego, dr hab. Andrzej Gielarowski prof. AIK, przyznał nagrody za prace dyplomowe obronione w roku 2022! Nagrodę Dziekana za najlepszą pracę licencjacką z filozofii otrzymał Krzysztof Stafin SJ. Temat jego pracy to: „Piąty postulat Euklidesa - sposoby uzasadniania do XVIII wieku, a strategia dowodzenia Girolamo Saccheriego”. Dziekan przyznał też wyróżnienie p. Wojciechowi Żakowi za pracę licencjacką pt. „Wolność a granice poznania w świetle filozofii Karla Jaspersa”. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się we wtorek, 18 kwietnia, podczas posiedzenia Rady Wydziału Filozoficznego w sali konferencyjnej Centrum Medialnego WAM.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że p. Wojciech Żak, aktualny student pierwszego roku studiów magisterskich, opublikował swoje badania na kanwie pracy licencjackiej w czasopiśmie naukowym „PRINCIPIA” 68(2021) wydawanym przez Instytut Filozofii UJ. Artykuł jest zatytułowany: „Granice poznania a kształt bytu w oparciu o myśl Karla Jaspersa”. Radością napawa nas fakt, że oryginalna twórczość filozoficzna studentów AIK zostaje doceniona również poza środowiskiem akademickim.